مرجع آموزشی مادران باردار

علائمی که نشان می دهد زمان زایمان نزدیک است

یکی از بهترین راه هایی که شما می توانید خود را به موقع به بیمارستان برسانید و آرامش خود را حفظ کنید، شناخت نشانه های زایمان است. این نشانه ها شامل علائمی مثل پارگی کیسهٔ آب و انقباض ها و دردهای مخصوص زایمان است.
زمان دقیق زایمان برای هیچکس مشخص نیست. پزشک شما براساس سونوگرافی های بارداری، تاریخی را معین می کند اما این تاریخ هم دقیق نیست. یکی از بهترین راه هایی که شما می توانید خود را به موقع به بیمارستان برسانید و آرامش خود را حفظ کنید، شناخت نشانه های زایمان است. این نشانه ها شامل علائمی مثل پارگی کیسهٔ آب و انقباض ها و دردهای مخصوص زایمان است.

علائم شروع زایمان
در تاریخی که پزشکتان برایتان معین کرده، به علائم زیر دقت کنید. این ها برخی از نشانه هایی است که به شما می گویند وقت آمدن کودکتان است.

ترشحات نشانۀ زایمان: برای بسیاری از خانم ها نزدیک شدن به زمان زایمان با ترشحات دهانهٔ رحم همراه است. این ترشحات معمولاً صورتی رنگ هستند و حالت چسبده و ژله ای دارند. حواستان باشد که رنگ صورتی برای این ترشحات طبیعی است اما خونریزی نشانهٔ مشکل است. و اگر شما خون زیادی را مشاهده کردید، فوراً باید خودتان را به بیمارستان برسانید.ترشحات در این زمان نشانهٔ باز شدن دهانهٔ رحم به منظور انجام زایمان است اما ممکن است همهٔ خانم های باردار این ترشحات را نداشته باشند.

پاره شدن کیسهٔ آب: در روزهای آخر بارداری پاره شدن کیسهٔ آب نشانهٔ آغاز زایمان است و در این صورت شما خروج آب از واژن را حس می کنید. کیسهٔ آب معمولاً با رسیدن زمان زایمان پاره می شود و اگر در پروسهٔ زایمان این اتفاق نیفتد، پزشک خودش کیسه را پاره می کند. اگر کیسهٔ آب پاره شد اما هنوز درد شروع نشده، خوب است که خودتان را به بیمارستان برسانید تا شروع انقباض ها تحت نظر باشید. توجه داشته باشید که بعد از گذشت حدود 24 ساعت از پاره شدن کیسهٔ آب، احتمال عفونت افزایش می یابد.

درد لگنی و کمردرد: از دیگر علائم شروع زایمان، درد در ناحیهٔ مقعد و کمر است. برخی از خانم ها با رسیدن به زمان زایمان فشارها و دردهایی را در ناحیهٔ پایین کمر، لگن و مقعد حس می کند. معمولاً دردهای این ناحیهٔ در انتهای بارداری، نشانهٔ شروع فاز اول زایمان است.

دردها و انقباضات زایمان: یکی از مطمئن ترین راه ها برای فهمیدن زمان زایمان، انقباض های رحم است. شما با شناخت انقباض های زایمان می توانید در زمان مناسب به بیمارستان مراجعه کنید. انقباض ها در طول بارداری شامل انقباض براکستون هیکس و انقباض زایمان است.

انقباض براکستون هیکس یا کاذب: انقباض براکستون هیکس ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد و نشانهٔ زایمان نیست. برای شناخت این انقباض باید بدانید که این انقباض ها با درد همراه نیستند، نظم ندارند و معمولاً در لگن یا جلوی شکم حس می شوند. این انقباض های ضعیف هستند و شما حس می کنید که رحم شما برای چند ثانیه سفت شده است و دوباره به حالت قبل برمی گردد. معمولاً انقباض براکستون هیکس زمانی بیشتر می شود که شما مدت زیادی سرپا ایستاده باشید یا این که بدنتان دچار کم آبی شده باشد. خوب است زمانی که این انقباض ها شروع شد، کمی استراحت کنید، مقداری آب بنوشید و تغییر وضعیت بدهید. مثلا اگر ایستاده اید بنشینید و اگر نشسته اید، دراز بکشید.

 انقباضات زایمان: انقباضات زایمان مختص روزهای آخر بارداری است و هر خانم بارداری بهتر است که با علائم آن آشنا باشد.این انقباض ها ویژگی های زیر را دارند:

دارای ریتم منظم هستند.
با فعالیت تشدید می شود و با تغییر در موقعیت برطرف نمی شود.
به تدریج بیشتر و شدیدتر می شود و فواصل آنها کم خواهد شد.
هنگام انقباضات ممکن است ترشحات واژن غلیظ صورتی رنگ مشاهده شود.
ممکن است با اسهال و درد روده همراه باشد.
معمولاً با پارگی کیسۀ آب همراه است.
کمردرد آزاردهنده و احساس فشار در شکم و لگن وجود دارد.

اگر انقباض های شما این ویژگی ها را داشت، به بیمارستان بروید تا پزشک یا ماما وضعیت شما را بررسی کند. اگر در زمان زایمان هستید اما هنوز وارد فاز زایمان نشده اید، در محوطهٔ بیمارستان قدم بزنید و به توصیه های ماما یا پزشک بیمارستان گوش بدهید.

تذکر به مادران باردار
1- مادران باردار به محض مشاهده علائم زایمان باید فورا خود را به بیمارستان برسانند. بسیاری از مادران پاره شدن کیسه آب جنین را علامت زایمان می دانند؛ در صورتی که برخی با پاره شدن کیسه آب مواجه نمی شوند و علائم دیگر زایمان برایشان ایجاد می شود.
2- به مادران باردار در ماه آخر بارداری توصیه می شود هیچ وقت تنها نباشند تا در صورت بروز درد زایمان و یا سایر علائم آن، با کمک دیگران بتوانند اقدامات لازم را انجام داده و فوراً خود را به پزشک و بیمارستان برسانند.
3- مادران باردار می بایست شماره پزشک یا کادر درمان خود را از قبل آماده داشته باشند تا به محض مشاهده هر گونه علامت زایمان، به پزشک خود اطلاع دهند تا برای انجام زایمان آماده شود و راهنمایی های لازم را در اختیار آنها قرار دهد. مثلاً در برخی مواقع مادر باردار نباید تحرک بیش از حد داشته باشد و هر گونه فعالیت غیر عادی در این حالت برای جنین و مادر خطرناک خواهد بود. بنابراین راهنمایی پزشک می تواند از بروز خطر برای جنین و مادر جلوگیری کند.
4- توصیه می شود مادران باردار که در ماه آخر قرار دارند، هرگز بار سنگین بلند نکنند و از انجام کارهای سنگین و فعالیت های شدید پرهیز کنند.

 

این مطلب در تاریخ پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .