مرجع آموزشی مادران باردار

بایدها و نبایدهای مهم برای سفر و پرواز در طول دوران بارداری

بارداری شرایط ویژه ای است و خانم های باردار علاقمند هستند آن را با آرامش بگذرانند، اگر در این دوران خانم های باردار قصد سفر رفتن دارند و می خواهند خاطره خوشی برایشان بماند باید یک سری نکات مهم و ضروری را رعایت کنند . فرقی نمی کند که این اولین یا سومین فرزند شما باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که به سفر در بارداری ادامه ندهید.
برای داشتن سفر سالم در بارداری چه باید کرد؟
1. سفر در طول سه ماهه دوم :
البته، شما می توانید در هر زمان در دوران بارداری خود به جایی سفر کنید؛ با این حال متوجه خواهید شد که سفر در طول سه ماهه دوم به احتمال زیاد راحت تر خواهد بود. در دوران بارداری سالم، بیشتر بیماری صبحگاهی که بسیاری از زنان در طول سه ماهه اول رنج می برند، باید تمام شده باشد و خطر سقط جنین به طور قابل توجهی پس از 13 هفته کاهش یابد. شما ممکن است هنوز در سه ماهه سوم خود به اندازه کافی احساس خوبی داشته باشید، اما محدودیت هایی در خطوط هوایی دارید.
2. قوانین هواپیمایی خود را بشناسید:
هر شرکت هواپیمایی در مورد زمانی که یک مادر باردار انتخاب می کنند، قوانین خاص خود را دارد. به عنوان یک قانون عمومی بیشتر خطوط هوایی بعد از 28 هفته به نامه پزشک نیاز دارند تا نشان دهند که شما برای سفر مجاز هستید و از 36 هفته (بارداری ممکن است از پرواز کردن شما امتناع کنند.
این کار در خطوط هوایی متفاوت است و می تواند در پروازه هم متفاوت باشد.به جای اینکه خودتان را معطل کنید، مطمئن شوید که یک نامه از پزشک یا ماما در عرض 10 روز برای تضمین عبور ایمن شما دریافت می کنید، از جمله هر گونه تنظیمات مربوط به اشتراک کد که ممکن است از هواپیمایی که شما با آن رزرو کرده اید تفاوت داشته باشد.
یکی دیگر از نگرانی های رایج سفر هوایی این است که آیا امنیت فرودگاه از طریق بازرسی امنیتی فرودگاه ایمن است یا خیر. نمی توانم به شما بگویم که این کاملاً بی خطر است، اما اگر شما نگرانی دارید، درخواست کنید که به جای اینکه از طریق دستگاه بازرسی عبور کنید کمک شوید.
3. در هوا راحت باشید:
همیشه سعی کنید که یک صندلی در راهرو پیدا کنید. اگر نتوانند به شما کمک کنند تا این کار را انجام دهید، در مورد هواپیما با خدمه و همسایه ها صحبت کنید؛ هیچ کس نمی خواهد به طور مداوم توسط بانوی بزرگی بیرون و داخل بیاید. هم چنین ممکن است شانس کامل برای درمان خود در یک ارتقا کابین باشید، پایتان را استراحت دهید و در مدتی که می توانید استراحت کنید.
همه آگهی ها باید به برخی توصیه های بهداشتی اولیه در هنگام بالا بودن هواپیما توجه کنند، اما به خصوص وقتی که باردار هستید، تمرینات چرخشی را انجام دهید (جوراب فشار را در نظر بگیرید)، بلند شوید و راه بروید و به طور منظم غذا بخورید.
4. از رفتن به جزیره دور افتاده دوری کنید:
در حالی که تصوررفتن یک مادر به یک جزیره دور افتاده ممکن است خیلی ایده آل و عالی به نظر برسد، اما در مورد وضعیت خود به تنهایی فکر کنید. پزشکان قویاً تاکید می کنند که زنان باردار باید از پروازهایی با هواپیماهای کوچک خودداری کنند، مگر اینکه کاملاً ضروری باشند چون برخلاف هواپیماهای بزرگ تجاری، آن ها فاقد فشار هستند. بدون فشار بالا رفتن شما مجبور است به شدت تلاش کند تا شما و نوزادتان به اندازه کافی اکسیژن را تامین کند.
5. مراقب راه دراز و پیچ دار باشید:
اگر پرواز کاملاً خارج از ذهنتان باشد، یا شما در سه ماهه سوم خوب خود باشید، می توانید یک مقصد کمی نزدیک تر به خانه را ترجیح دهید و یا یک سفر جاده ای را در نظر بگیرید. به دقت در مورد این که چقدر از منزل می خواهید رانندگی کنید، فکر کنید؛ به احتمال زیاد باید خیلی بیشتر از آنچه که معمولاً انجام می دهید، ادرار کنید (به طور کافی توقف دارید؟) و بسیاری از جاده ها می توانند شما را به طور باورنکردنی تهوع آور کنند، حتی اگر آسیب نبینید - به یاد داشته باشید که چقدر خون را پمپاژ می کنید.
6. بیمه سفر خود را بررسی کنید:
حتی اگر نامه پزشکی دارید و این شرکت هواپیمایی به شما اجازه پرواز می دهد, اما شرکت بیمه سفر شما ممکن است سیاست متفاوتی داشته باشد, به خصوص اگر شرایط قبلی داشته باشید. آخرین چیزی که می خواهید به یک کشور خارجی بروید و نمی توانید بروید، این است که شرکت بیمه شما را قبول نکند. حتی اگر کاملاً سالم باشید, متاسفانه همه چیز می تواند در مسیر اشتباه پیش برود, پس بدانید چه چیزی را پوشش می دهید.
7. امکانات پزشکی پژوهشی:
مهم نیست چقدر در طول دوران بارداری هستید, ممکن است نیاز به کمک پزشکی اورژانس داشته باشید. در نظر داشته باشید که اگر مشکلی پیش بیاید, آیا می دانید نزدیک ترین بیمارستان / کلینیک کجاست؟آیا می توانید به زبانشان صحبت کنید یا حداقل چند کلمه کلیدی مرتبط با بارداری را یاد گرفته اید؟هر گونه یادداشت های مربوط به زایمان برای کمک آوردن پزشکی جدید را به سرعت بگیرید.
8. مکان خارجی خود را با دقت انتخاب کنید:
همچنین ممکن است بخواهید سفر را به هنگام بارداری ری به هر مکانی که نیاز به واکسن دارد, به تعویق بیندازید, این شامل واکسن هایی برای تب زرد, تیفوئید, MMRو BCG است.از رفتن به کشورهایی که مستعد مالاریا هستند نیز باید اجتناب شوند.
9. به بدن خود گوش کنید:
نشانه ها را بردارید و بدانید چه موقع آن را آسان انتخاب کنید. برخی از شکایات کلاسیک بارداری را به یاد داشته باشید, شما خون بیشتری در اطراف بدنتان دارید, بنابراین به احتمال زیاد بیش از حد گرم و مرطوب باشید و مراقب باشید که چه چیزی می خورید.
10.برنامه تان را فراموش نکنید
در طول سفر برنامه های روزانه و عادت های خود را مانند خوردن یا نوشیدن غذای خاص یا داروی مکمل و یا پیاده روی صبحگاهی را فراموش نکنید.
برنامه ریزی برای سفر در بارداری
11. استراحت و بازدید
درست است که شما برای بازدید از منطق دیدنی و مناظر ناب طبیعت به مسافرت رفته اید اما باید در طول سفر و هنگام پیاده روی مواظب خود و جنین داخل شکمتان باشید تا بعد ها دچار پشیمانی نشوید.
توصیه می کنیم برای جلوگیری از ورم پاها هنگام پیاده روی حتما یک ربع بنشینید، پاها را روی صندلی بگذارید و کفش های تان را از پا خارج کنید . لازم است هنگام پیاده روی کفشتان راحت باشد تا پای شما را اذیت نکند همچنین حتما هنگام پیاده روی آب به همراه خود ببرید تا بدنتان دچارافت فشار و کم آبی نشود .
12. ریسک نکنید
زمانی که باردار نبودید حتما در سفر اتفاقات جدیدی را تجربه می کردید اما تجربه این اتفاقات در این دوران سلامت شما و فرزندتان را به خطر می اندازد . باید بدانید پرداختن به تفریحاتی مانند قایق سواری، اسب سواری، اسکی روی آب، اسکی، پیاده روی طولانی مدت، بالارفتن از کوه در طول سفر برای زنان باردار ممنوع است زیرا انجام آنها سبب تغییر فشار هوا می شود که یک عامل بسیار خطرناک برای زن بارداراست .
جلوگیری از خطرات سفر در بارداری
شما در طول دوران بارداری به جز سه ماهه آخر بارداری می توانید با تجویز پزشک سفر هوایی داشته باشید اما در ماه های 7 و 8 و 9 بارداری به هیچ وجه مسافرت نکنید .
در طول سفر غذای سالم بخورید
در طول سفر به هنگام بارداری حتما از غذاهای خانگی میل کنید به طوی که خودتان غذا تهیه کنید و در طول سفر از آن استفاده نمایید . در طول سفر از خوردن غذاهای بین راهی در رستوران ها خودداری کنید و تنها غذایی را میل نمایید که از کیفیت آن مطمئن باشید.
هنگام رسیدن به مقصد هم خوراکی های سالم بخورید و همین موارد را رعایت کنید .همچنین در طول سفر شما باید بر روی نوشیدن آب، آبمیوه، تنقلات نیز حساسیت داشته و تا وقتی از کیفیت آنها مطمئن نشده اید این خوراکی ها و نوشیدنی ها را میل نکنید.
سفری امن با همراه داشتن وسایل تکمیل
در طول سفر و رسیدن به مقصد برای داشتن یک سفر امن و راحتی خود و سلامت جنینتان ، کفش مناسب، لباس، کیف، داروها یتان را همراه خود ببرید .
در نهایت بهترین توصیه این است که پیش از سفر با پزشک و یا ماما خود صحبت کنید و درباره هر گونه نگرانی های ممکن، با او صحبت کنید. ممکن است شرایط ضعف داشته باشید, اگر در یک بارداری با ریسک بالا هستید به هیچ وجه توصیه نمی شوند, اما به طور متوسط, بارداری سالم نباید مشکلی باشد.
اگر این اولین کودک شما است ممکن است آخرین بار باشد که بتوانید استراحت کنید و بخوابید.هر فرصتی را که می توانید به همراه داشته باشید, از لحظات آخر خود به عنوان یک زوج لذت ببرید.


 

این مطلب در تاریخ سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .